Адаптація пацієнтів до повних та часткових знімних протезів

Адаптацію в ортопедичній стоматології розуміють як звикання хворого до протеза, а також як пристосування протеза до тканин ротової порожнини в стані спокою та при жуванні.

Зубні протези сприймаються тканинами протезного ложа людини як стороннє тіло і є сильними подразниками для нервових закінчень слизової оболонки рота. Подразнення рецепторів передається до центру  слиновиділення, мовлення тощо, в результаті чого з’являються надмірне слиновиділення, потяг до блювання, порушується мовлення, пережовування їжі і ковтання.

Процес звикання проходить трьома фазами:

Перша фаза — подразнення — розпочинається від дня накладання протеза до трьох-чотирьох днів після. Характеризується підвищеною салівацією, зміною дикції, слабкою жувальною потужністю, блювотним рефлексом, больовими відчуттями.

Друга фаза — часткового гальмування — триває від четвертого до сьомого дня після накладання протезів. У цей період відновлюється мова, підвищується жувальна ефективність, зменшується салівація і блювотний рефлекс.

Третя фаза — період повного гальмування подразнень та повного звикання до протеза —триває до 30-35-го дня. У цій фазі людина не сприймає протез як стороннє тіло, а навпаки, починає відчувати дискомфорт коли його нема. Якщо після цього періоду хворий не може адаптуватися до протезів, слід шукати помилку у виготовленні, і такі протези необхідно переробити.

Хворі, яким протези виготовлялися повторно, адаптуються до них значно швидше, за 5-7 днів. 

На швидкість адаптації впливають також фіксація, стабілізація протезів і відсутність больових симптомів. Щоб скоротити період адаптації у перші 5—7 діб, протези краще залишати вночі в порожнині рота, попередньо почистивши їх перед сном. Для прискореного покращення вимови рекомендують як найбільше розмовляти або читати вголос. Звиканню також буде сприяти смоктання м’ятних льодяників, вода з лимоном та відволікаючі заняття.

20.08.2020р.

 Підготував  асистент стоматолога клініки “Кристал Лайф” Радчик Дмитро Васильович, студент 4-го курсу Буковинського державного медичного  університету