Брекети в зрілому віці: боятися чи наважитися?

Негарний прикус може бути у людини з раннього дитинства. Але трапляється і так, що іноді в зрілому віці окремі зуби можуть зміститися. Таке відбувається після прорізування зубів мудрості, які змушують зубний ряд потіснитися; після видалення одного або декількох зубів, травм, хвороб пародонта.

Виправляти прикус брекетами можна і дорослим, причому незалежно від того, тягнеться проблема з дитинства або недавно з’явилася.

Чому потрібні брекети?

До брекетів на зубах дітей всі вже звикли. Але до носіння цих систем дорослими існує двояке ставлення: з одного боку, чому б ні, але з іншого – до чого всі ці клопоти, матеріальні витрати і фізичні страждання. Адже до нерівного зубного ряду можна ставитися просто як до індивідуальних особливостей особистості, що не впливає на здоров’я і долю. Насправді ж, порушення прикусу зовсім не невинні.

Раніше люди мирилися з нерівними зубами, тому що не знали способу їх виправлення. Зараз, коли є така можливість, нею необхідно скористатися.

Коли один або кілька зубів стоять поза загальною лінією, ця обставина тягне за собою багато неприємних наслідків. Вони можуть бути локальні і системні.

Локальні результати неправильного прикусу:

  • зміна тонусу жувальної і мімічної мускулатури, яке ще більше закріплює неправильне положення зубів;
  • зміна зовнішності – овал обличчя, профіль, конфігурація губ і носогубних складок стають асиметричними;
  • зміщення мови внаслідок нестачі місця при скупченості зубів у бік носоглотки з порушенням дихання;
  • зміна дикції;
  • розбризкування слини при розмові і сміху.

Системні наслідки:

  • неповноцінне прожовуванні їжі, що веде до виникнення патологій шлунково-кишкового тракту;
  • частий розвиток ЛОР-захворювань через змінену топографію носоглотки;
  • недостатнє надходження кисню в легені з розвитком гіпоксії мозку і інших органів.

Існують ще й психологічні наслідки, пов’язані з погіршенням зовнішнього вигляду. Людина стає похмурою, нетовариською, що ускладнює його комунікативні можливості, а значить, стає перешкодою до створення кар’єри та успішного особистого життя.

Розвіюємо страхи дорослої людини

Як не дивно, дорослі люди найбільше в душі бояться неприємних відчуттів від брекетів, які доведеться носити довго (два-три роки). Тривалий період лікування пов’язаний з тим, що кістки вже повністю сформувалися, тому чинять сильніший опір переміщенню зубів у порівнянні з дитячим віком.

Однак, за відгуками пацієнтів, які пройшли лікування, страхи сильно перебільшені. Максимум неприємних відчуттів припадає на перші два тижні, а потім відбувається звикання. А через пару місяців стане помітно перше поліпшення, яке мотивує продовжити подальшу корекцію прикусу.

Деяким пацієнтам буває важко відмовитися від звичного раціону, з якого слід виключити ряд продуктів:

  • карамель;
  • горішки;
  • жувальну гумку;
  • тверді сорти ковбаси;
  • фастфуд;
  • жорсткі фрукти, овочі;
  • фарбувальні напої (тільки при носінні сапфірових брекетів).

Багатьох не влаштовує необхідність один раз на місяць приходити до ортодонта для корекції брекет-системи. Але це не важче, ніж кожен день ходити на роботу.

Необхідність чистки зубів після кожного прийому їжі теж швидко входить в звичку і стає потребою, а не нудним обов’язком.

І, нарешті, багатьох бентежить та обставина, що брекети помітні оточуючим. Але в цьому немає нічого страшного, особливо в XXI столітті, коли люди звикли до епатажності. Брекети на зубах варто сприймати як вашу тимчасову індивідуальність, яка допоможе вам стати краще і красивіше.

І нарешті, компенсацією за будь-які труднощі стане гарна посмішка і захоплені погляди знайомих. До того ж, правильний прикус – один з чинників правильного функціонування травного тракту.

З чого починати?

Перш за все, треба знайти стоматологічну клініку, в якій працюють досвідчені ортодонти. Це дуже важливо, тому що вирівнювання прикусу вимагає глибоких знань. Невміле втручання може тільки посилити проблеми.

У стоматологічній клініці «Кристал Лайф» корекцію прикусу проводить кваліфікований лікар-ортодонт Наталія Іванівна Ковальчук, яка пройшла відповідну спеціалізацію. Пам’ятайте, що виправлення прикусу доречно в будь-якому віці, а краса і здоров’я завжди в моді!