Клиновидний дефект (КД)- це не каріозне уражень твердих тканин зуба, виникає в основному через неправильну чистку зубів.
Причин може бути декілька. Причому, як одна причина може викликати клиновидний дефект, так і їх поєднання. Чим більше причин збираються в однієї людини, тим швидше виникає і поглиблюється клиновидний дефект.
Ось ці причини: людина найчастіше використовує горизонтальні рухи зубною щіткою; довго чистить зуби старою неякісною, з не заокругленими кінцями щіткою, або дуже активна чистка жорсткою щіткою, використання високо абразивних засобів (зубний порошок і пасти з високим RDA, більше 60), зубочистка і її неправильне використання, часте вживання кислого (напої, фрукти, їжа) та вік пацієнта, чим старше, тим частіше виникає.
Ураження зубів у вигляді клиновидного дефекту відмічене при захворюваннях нирок, хвороб шлунково-кишкового тракту і ендокринної систем. Безперечно, що певна роль у виникненні клиновидного дефекту належить і структурі твердих тканин, і навколишньому зубу середовищу, і механічним діям на зуб. Чим ближче до ясен (шийка зуба), тим емаль тонше. Зуб має напівкруглу форму в горизонтальній і вертикальній площинах. Тому при неправильному чищенні, поганою зубною щіткою, з поганим очищенням зони біля ясен виникає клиновидний дефект . Він виглядає як трикутна виїмка в області шийки зуба. Схожий на клин. Звідси і назва.
Чим він небезпечний ? Часто викликає болі у людини, від солодкого, солоного, кислого, оскому. Коли людина виточує емаль глибше, ніж її товщина, виникає оголення дентину і часто в цьому місці починається карієс. Чим ширше і глибше КД, тим пломби гірше тримаються і частіше випадають.
Виникає КД на будь-яких зубах, як на передніх, так і на жувальних. Може бути вестибулярно (часто) і з язикового боку порожнини рота (рідко). Але, частіше за все він утворюється на іклах і премолярах вестибулярно.
Лікування клиновидного дефекту включає місцеву і загальну терапію. Всередину призначаються препарати, що містять кальцій, фосфор, мікроелементи, вітаміни. Місцево застосовуються аплікації 10% розчином глюконату кальцію, аплікації 2% розчином фториду натрію; зубні пасти, що містять мінеральні речовини, фтор; м’які щітки для чищення зубів. При глибині дефекту 2 мм і більш проводиться відновлення тканин зуба; як пломбувальні матеріали використовуються, компомери або композиційні матеріали. За наявності великих дефектів виготовляються коронки або вініри.
18.08.2020р.
Підготував асистент стоматолога клініки “Кристал Лайф” Радчик Дмитро Васильович, студент 4-го курсу Буковинського державного медичного університету