Ця стаття присвячена тим, у кого будь-які маніпуляції в роті, а часом навіть чищення зубів викликає виражений блювотний рефлекс, який запускається на задній стінці гортані. Він запобігає потраплянню сторонніх предметів в дихальні шляхи. У деяких людей цей рефлекс дуже чутливий і його зона розширюється аж до передніх зубів. Це створює певні труднощі у стоматологічному прийомі: при проведенні рентгенівських знімків, знятті відбитків, використанні слиновідсмоктувача, лікуванні бічних зубів або носінні знімних протезів.
Які ж механізми блювотного рефлексу?
Існує два типи реакцій, що викликають блювотний рефлекс:
- фізіологічний – відповідна реакція на механічний вплив, дотик в роті;
- психологічний – реакції, пов’язані зі стоматофобія.
Найчастіше спостерігається поєднання і взаємний вплив обох типів реакцій.
Блювотний рефлекс може посилитися при затрудненому носовому диханні, захворюваннях шлунка, а також при вагітності. Пам’ять про невдалий досвід лікування може формувати стійкий страх і провокувати рефлекс вже при вигляді інструментів, запаху медикаментів або звуці обладнання.
При легкому ступені ефективними можуть виявитися:
- використання кофердама, коли порожнина рота ізольована від хворого зуба гумовим платком, і немає небезпеки випадкового дотику інструментами до піднебіння або ясен;
- психологічні методики відволікання (музика, телевізор), розслаблення;
- поверхнева анестезія піднебіння;
- використання протиблювотних медикаментів ввечері і за годину до візиту;
- поетапне перенавчання, яке ви з успіхом можете робити вдома і позбутися від болісного рефлексу назавжди.
При середньому ступені:
- багатьом пацієнтам дуже допомагає лікування під седацією окисом азоту, надалі в поєднанні з лікуванням стоматофобії.
При тяжкому ступені:
- при сильній вираженості рефлексу і неефективності інших підходів, проводиться лікування зубів під наркозом або внутрішньовенної седації за принципом «закрив очі, відкрив очі, і лікування закінчено».
Маленькі секрети для пацієнтів з блювотним рефлексом на прийомі у лікаря і вдома:
- Якщо ви знаєте про свою схильність до блювотного рефлексу, не вживайте їжу перед візитом до стоматолога за 2-3 години.
- Записуйтеся на прийом на післяобідній час. Відзначено, що з ранку чутливість рефлексу підвищена.
- Можливість повноцінно дихати носом в значній мірі зменшить ймовірність рефлексу. Використовуйте краплі або розчини для промивання перед прийомом при необхідності.
- Дихайте! Дихайте! Дихайте! При найменшому наближенні рефлексу ритмічно вдихайте через ніс, видихайте ротом. Як неможливо дихати і ковтати одночасно, так і блювотний рефлекс не буває одномоментно з диханням.
- Спробуйте гудіти, наспівувати звуки, це створить безперервний потік повітря і призупинить рефлекс.
- Перевчити рефлекс: методично день у день тренуйте знаходження в роті предметів (зубної щітки, чайної ложки) все глибше і глибше. Притискайте їх до піднебіння в області передніх зубів, поступово переходячи на далекі ділянки. В середньому досить два тижні, щоб знизити або зовсім позбутися від рефлексу.
- Перенавчання або прийом у лікаря пройде легше, якщо активно себе відволікати під час процедури: слухайте музику, дивіться телевізор, візьміть в руки лід, стисніть міцно кулак або підніміть ліву ногу, нехай увагу переключиться з однієї проблемної зони на іншу. Деяким допомагає кілька крупинок солі, посипані на язик перед процедурою, або полоскання рота підсоленою водою.
- Перенавчання особливо необхідно пацієнтам для носіння знімних ортопедичних протезів.
- Існує ряд медичних засобів, що допомагають пацієнтові впоратися з підвищеним блювотним рефлексом під час лікарських маніпуляцій. Багато хто з них використовуються й в інших областях медицини. Адаптол (чи інші заспокійливі препарати) – слід приймати по 2 таблетки ввечері й зранку у день візиту до лікаря. Церукал (метиклопрамід) – приймати 3– 4 рази по 1 таблетці в день напередодні візиту до лікаря й безпосередньо перед візитом. Взагалі, будь-які таблетки від закачування в транспорті можна використовувати в даній ситуації. Багатьом пацієнтам вдається вже на другому- третьому відвідуванні стоматолога обходитися без медикаментозної підготовки, що ще раз доводить психологічний фактор у виникненні блювотного рефлексу.
Вчіться розслаблятися. Поговоріть з лікарем. З’ясуйте всі питання, що можуть вас турбувати або викликати тривогу. Розкажіть про попередній досвід лікування, коли з’явився рефлекс, що його викликає. Довіра , розуміння того, що відбувається, допоможе вам відчувати себе комфортно, а лікарю уникати неприємних для вас процедур.
З турботою про ваше здоров’я, адміністратор стоматології «Кристал Лайф» Галина Володимирівна Житнюк.