Опалько Максим Володимирович
Лікар- стоматолог сімейної клініки стоматології “КРИСТАЛ ЛАЙФ”
1. Батьки повинні починати гігієнічний догляд за ротовою порожниною дитини з моменту прорізування перших молочних зубчиків (у віці 5-6 міс). Процедуру слід виконувати 1 раз в день (ввечері перед сном). Для зняття зубного нальоту з поверхні зуба рекомендується використовувати спеціальні силіконові щіточки (які одягаються на палець). На таких щіточка, як правило, є обмежувач (як в пустушці). Відчищати потрібно круговими рухами від ясен до ріжучого краю. Чистити потрібно без застосування зубної пасти.
2. До моменту прорізування у дитини 8-10 зубчиків (як правило це до 1 року) батьки повинні відчищати зубчики у дітей 2 рази на день (вранці та ввечері) м’якою дитячою щіткою (довжина робочої частини щітки не повинна бути більшою за 15 мм) зубна паста не використовується.
3. З 2-2,5 років – чищення м’якою дитячою зубною щіткою із застосуванням гелеподібної зубної пасти 2 рази в день. Кількість пасти на одну чистку не повинна бути розміром в горошину. Можна починати привчати дитини спочатку полоскати ротик, потім користуватися щіткою і пастою. Спершу покажіть дитині, як користуватися щіткою тільки змоченою водою, без зубної пасти. Навчіть правильно тримати зубну щітку, покажіть як рухати зверху вниз, знизу вгору. Розкажіть, що потрібно чистити і передню, і задню поверхню зубів. Спочатку проведіть таку процедуру самі, після чого можна довірити щітку дитині. Слідкуйте та привчайте дитину, щоб вона пінку з пасти не ковтала, а випльовувала.
4. Після появи молочних зубів, намагайтеся, щоб дитина не засинала з пляшкою в роті, якщо тільки пляшечка наповнена водою, а не солодким напоєм. Рідина, яка містить цукор створює сприятливе середовище для розвитку патологічних мікроорганізмів, які викликають, так званий пляшковий карієс. Крім цього через тривале смоктання пустушки та пляшки відбувається викривлення зубного ряду, формується – неправильний прикус, що також несприятливо позначається на постійних зубах.
5. Перед тим як дати дитині щітку, її необхідно ретельно вимити (навіть, якщо щітка щойно куплена і тільки Ви дістали її з упаковки). Намильте щітку дитячим милом на кілька хвилин, потім ретельно змийте мило. Також, необхідно обробляти її після кожного чищення зубів. Не варто зберігати зубну щітку в футлярі, так як на ній тоді починають бурхливо розмножуватися патологічні мікроорганізми. Особливо зверніть увагу та пам’ятайте, що термін придатності у зубної щітки короткий – всього кілька місяців, потім не шкодуйте її і викидайте. Зараз продаються щітки, які мають спеціальний індикатор, який змінює колір тоді, коли щітку прийшла пора викидати.
6. В цей час, як малюк освоює зубну щітку, давайте дитині гризти після їжі і перед сном шматочки яблучка, моркви або інших фруктів і овочі з твердої клітковиною. Це сприяє механічному очищенню зубів від залишків їжі.
7. Зверніть увагу на споживання дитиною солодкого, так як солодощі сприяють руйнуванню емалі, їх краще обмежити. А дітям до трьох років взагалі не рекомендується давати солодощі, шоколад, окрім звичайно солодких фруктів, овочів і сухофруктів.
8. Щітка і паста підбираються дитині відповідно до віку, яка зазначається на упаковці.
9. У віці 6 років з появою у дитини перших постійних шостих зубів, рекомендуємо їх герметизувати у стоматолога, так як зуби, що прорізаються мають слабо мінералізовану емаль, і тому вони найбільш схильні до виникнення в них карієсу. Ця процедура дуже швидка і абсолютно безболісна, і є прекрасною профілактикою карієсу.
10. Не забувайте, що потрібно регулярно відвідувати дитячого стоматолога 1 раз в 3-4 місяці. Привчайте дитину ходити до лікаря-стоматолога, перші рази просто для знайомства з лікарем, для поступової адаптації дитини.
З любов’ю – Ваш «КРИСТАЛ ЛАЙФ»