Рентген зуба під час вагітності: чи можна робити знімок?
Зубний біль – не найкраще обставина, яке можна зустріти, перебуваючи в положенні. Похід до лікаря та інші стоматологічні процедури викликають страх і сумнів у вагітних жінок, особливо якщо під час огляду з’ясовується, що потрібно рентгенологічний знімок.
Природно, в цей момент у майбутньої мами виникає питання, а чи можна робити рентген зубів, наскільки це небезпечно при вагітності? Чи Не позначиться це на дитину? І які можуть бути наслідки? Отже, трохи детальніше про те, чи є небезпека від даного дослідження і чи можна вагітним робити без шкоди для дитини рентген зуба.
Користь рентгена
Лікування зубів буває різним, комусь достатньо просто прочистити канал і зробити пломбу, а у кого-то ситуація може бути серйозніше. Рентген буває необхідний, якщо:
- У пацієнтки анатомічно тонкі і криві кореневі канали. В даному випадку навіть досвідченого стоматолога складно вилікувати зуб без знімка.
- Мається перелом кореня зуба, кіста, періодонтит і т. д. Без цього дослідження і правильного лікування може початися запальний процес.
- Прорізається зуб мудрості і необхідно простежити правильно він зростає або його краще видалити.
- При сильному каріозному ураженні. Якщо зуб сильно зруйнований, але все ж є шанс зберегти його, потрібен рентгенологічний знімок, щоб визначити стан кореня. При ймовірному шансі пролікувати і зберегти корінь можна буде відновити і сам зуб.
Як було сказано вище, ступінь загрози стоматологічного втручання залежить від терміну вагітності, але все ж бувають моменти, коли без рентгена просто не обійтися. Якщо судити про шкідливість проведення даного дослідження, то для порівняння можна навести кілька прикладів.
Одиницею вимірювання навантаження рентгенологічного опромінення є мілізіверт (м3в). Під час процедури на сучасних рентген-апаратах доза опромінення дорівнює 0,02 м3в, під час перельоту на літаку з відстанню 2400 км – ця цифра дорівнює 0,01 м3в. Що вже говорити про щоденному сонячному опроміненні, там показники набагато вищі.
Шкідливий рентген? І чи можна робити вагітним жінкам знімок зуба? Добре, уявімо скільки радіаційного опромінення отримує вагітна, оточена електричними приладами і всілякою технікою. Навіть якщо вона виїде з міста і буде жити без зручностей, вона все одно буде отримувати радіацію в розмірі 6.5 мк3в з природних ресурсів. Так що можна робити висновок, настільки ця процедура небезпечна та чи варто її так боятися, чи все ж зайнятися лікуванням зуба.
Зараз створені всі умови та медична техніка, за допомогою якої шкоду, яка завдається при опроміненні, зводиться до мінімуму і лікування зубів проводиться з максимальною комфортністю для вагітної жінки.
Наслідки
Все частіше сучасні клініки використовують для рентгена апарат візіограф. З відмовою від звичайних рентгенологічних установок, багато стали сумніватися, а чи так шкідливий рентген під час вагітності? Дійсно, адже під час процедури прикладається датчик і пучок рентгенівських променів направляється відразу ж на хворий зуб, після чого виходить кілька цифрових знімків зуба, і це все без використання рентгенівської плівки.
Якщо говорити про наслідки, то, наприклад, перебуваючи перед телевізором або комп’ютером, жінка під час вагітності отримує велику дозу опромінення, чим від рентгена на визиографе. Деякі вчені дають статистику, що якщо робити рентген зуба жінці під час вагітності — це може стати приводом народження дитини з малою вагою.
Звичайно, якщо проводилося дослідження на старих апаратах і без дотримання заходів безпеки, то таке можливо. Але якщо при процедурі дотримуються необхідні заходи, можна розцінювати таку інформацію, як звичайну байку. Подібне дослідження було піддано жорсткій критиці, оскільки при виборі вагітних жінок не враховувалися інші фактори, наприклад, загальна ослабленість організму набагато частіше призводить до появи карієсу зубів, чим у здорової жінки. Так що можна робити в даному випадку об’єктивну оцінку щодо шкідливості рентгена при вагітності судити вам.
Кілька порад
- Найбільш вірогідним методом уникнути неприємної зубного болю і інших стоматологічних послуг під час вагітності, слід заздалегідь пролікувати всі зуби, щоб звести до мінімуму шанси незапланованого походу до стоматолога.
- Не варто бездумно підходити до питання, доза радіації маленька значить можна робити рентген. Багато поліклініки не оснащені сучасним обладнанням і працюють на звичайних рентгенологічних установках, де доза опромінення набагато вище. Тут краще відразу уточнити на якому апараті буде проводитися процедура і які методи заходи будуть дотримані.
- Навіть якщо тести негативні, а ви підозрюєте, що в положенні, краще всього попередити свого лікуючого лікаря про можливу вагітність для того, щоб дантист зміг правильно підібрати метод обстеження та лікування.
- Якщо лікувати зуби немає ніякого бажання треба, в першу чергу, подумати про свого малюка. Адже карієс – це по суті гнійне запалення, а якщо лікування затягувати це може бути чревате хронічним пульпітом і проникненням в струм крові гнійного вмісту.
- Необхідно щодня стежити за станом ротової порожнини, піклуватися про здоров’я своїх зубів, повноцінно харчуватися і приймати достатню кількість кальцію.
- Якщо існує можливість відкласти лікування і рентген зуба на другий триместр вагітності, краще всього саме так і вчинити.
- Якщо перед жінкою постає питання чи можна робити рентгенологічний знімок зуба при вагітності, потрібно чітко розуміти всю суть процедури, а також прислухатися до свого лікаря. Стоматолог прийме правильне рішення, щоб зберегти здоров’я зубів пацієнтки і не завдати шкоди її дитині.